Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika... Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana.
Blog > Komentarze do wpisu

DZIESIĘCIU MURZYNKÓW - Agata Christie

Agata Christie

Tym razem Agata Christie przeniosła mnie na malowniczą wyspę, która nazywa się Wyspą Murzynków, dlatego, że jej kształt przypomina głowę Murzyna.

Dziesięciu Murzynków

Wydawnictwo HACHETTE rok 2001

książka napisana w roku 1939

stron 215

Dziesięciu Murzynków to kryminał, który do końca trzyma czytelnika w takim napięciu, że trudno się oderwać od stron książki.

Osiem nieznanych sobie osób otrzymuje pisemne zaproszenia od niejakiego pana Owena, do spędzenia kilku dni w jego luksusowo urządzonej wilii na Wyspie Murzynków. Kiedy zaproszeni goście zjawiają się w dniu wyznaczonym przez właściciela wyspy, okazuje się, że w rezydencji jest tylko małżeństwo zatrudnione przez pana Owena (kucharka i lokaj), ale samego gospodarza nie ma. Pierwszego dnia po kolacji, goście zostają zaskoczeni, przez głos wydobywający się... początkowo nie wiadomo skąd, lecz później odkryty, że z płyty gramofonowej, oskarżający każdego z nich o spowodowanie śmierci innej osoby. Głos podaje nazwiska i dokładne daty, co wzbudza w grupie przyjezdnych niepokój. Nie mija wiele czasu, a w niewyjaśnionych okolicznościach umierają dwie osoby. Wzbudza to strach i nieufność wobec siebie, zwłaszcza po tym, jak goście pana Owena odkrywają w swoich pokojach wierszyk o dziesięciu Murzynkach, w którym w każdej kolejnej zwrotce jeden Murzynek odchodzi. Zaczyna się walka o przetrwanie, ale czy uda się komukolwiek przeżyć? Tego można się dowiedzieć po przeczytaniu książki.

Początek lektury przypomina trochę pierwsze strony innej powieści tej autorki Morderstwo w Orient Expresie. Wstępem jest przedstawienie każdej osoby i powodu, dla którego zdecydowała się ona skorzystać z zaproszenia pana Owena. Nie ma w niej słynnego detektywa Herkulesa Poirot, ale zagadka, w którą zostało wciągniętych dziesięć przypadkowych osób i sposób, w jaki próbują oni ją rozwikłać, są równie interesujące jak w przypadku śledztw prowadzonych przez Poirot’a.

Jak zwykle autorka trzyma czytelnika w napięciu, przez całą powieść, tylko po to, aby na końcu przedstawić tak zaskakujące zakończenie, że trudno uwierzyć w to, aczkolwiek jest to bardzo prawdopodobne.

Charakterystyką powieści Agaty Christie jest właśnie fakt, że fabuła książki zaczyna się leniwie, żeby nie powiedzieć dość nudno, ale z każdym kolejnym rozdziałem rozbudza w czytelniku taką ciekawość, że nie można pozwolić sobie na oderwanie od treści, bo kończąc przeczytany rozdział czytelnik powtarza sobie „jeszcze jeden rozdział i…”.

Zdolność tworzenia sensacyjnych wątków, oraz intryg i tajemniczych spraw, postawiła autorkę na piedestale "Królowej Kryminałów". Książki Agaty Christie, to nie są opasłe tomiska, to lektura na jeden, góra dwa wieczory.

Treść podzielona jest na rozdziały, które płynnie przekazują kolejne etapy historii fabuły i prowadzonego śledztwa.

Polecam książkę, szczególnie miłośnikom zagadek kryminalnych, oraz tym, którzy lubią zatracić się na chwilę w lekkiej lekturze sensacyjnej. Agata Christie pisze bardzo specyficznie, aczkolwiek, bardzo ciekawie, o czym świadczy ciągłe wznawianie jej powieści, czytanych przez pokolenia.

.

Zwiastun filmu nakręconego na podstawie powieści

poniedziałek, 16 czerwca 2014, ewfor

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2014/06/16 21:25:14
Czytałam bardzo dawno temu i miło wspominam. Tak w ogóle to niewiele książek Christie przeczytałam, ale wydaje mi się, że te pierwsze były lepsze. Miło wspominam również"Arszenik i stare koronki.
-
2014/06/17 15:05:25
Chciałabym przeczytać bo dużo dobrego słyszałam o tym tytule ;) a z A. Christie mam niewielkie doświadczenie, a wydaje mi się, że to moje klimaty ;)
-
2014/06/17 23:14:40
@natanna: Te tytuły jeszcze przede mną, być może już je kiedyś czytałam, ale było to bardzo dawno.

@Kasia: Jeżeli lubisz kryminały, to jak najbardziej musisz przeczytać, bo każdy czytelnik kryminałów powinien "zaliczyć" Agatę Christie.
-
2014/06/21 15:06:27
Przeczytalam prawie wszystkie kryminaly Agaty Christie. Dzisiaj sa one troche naiwne i nie zawsze logiczne, ale lubie te czasy, o ktorych Agata pisala. Przede wszystkim postacie w jej ksiazka sa ciekawe nie mowiac juz o historiach, ktore ona opisuje. Nakrecono wiele filmow na podstawie jej ksiazek.
-
2014/06/21 17:58:35
@ Kristofka: Też już kiedyś zaczytywałam się w jej książkach, ale teraz kiedy czytam je po raz drugi, to tylko momentami przypomina mi się coś niecoś z treści.
-
2014/09/07 12:39:01
Zaciekawił mnie już sam wstęp twojego opisu i filmik (od którego zaczęłam). Jeśli jej nie przeczytam to z pewnością obejrzę adaptację.
-
2014/09/07 18:30:11
@Aleksandra_czyta: Z pewnością film nie odzwierciedli książki i odwrotnie, ale zdarzyło mi się już, że widziałam film, który był po stokroć lepszy od książki.
Lubię czytać
Artykuły
Spis moli